Högsta byggnader i Dayton, Ohio

Dayton är den sjätte stora staden i delstaten Ohio och ligger i Miami Valley-regionen. Höghöjningar i Dayton har en lång historia som spårar tillbaka till 1896 med uppförandet av Reibold-byggnaden. Den första byggnaden som ska betraktas som en skyskrapa är Center City Building som slutfördes 1924. I början av 1920-talet upplevde Dayton en uppgång av en byggnad av höga byggnader som Key Bank Building. En andra och mycket större överskott hände igen mellan början av 1970-talet och slutet av 1980-talet. Denna andra tillväxtspurt av byggnader såg byggandet av några av de högsta byggnaderna i dagens Dayton. Exempel på strukturer som uppförts under den andra boomen inkluderar KeyBank Tower och Kettering Tower.

Högsta byggnader i Dayton, Ohio

Kettering Tower

I första läget är Kettering Tower som är den högsta byggnaden i Dayton med en höjd av 405 fot och trettio våningar. Kettering Tower byggdes 1970 och öppnades officiellt för verksamhet 1972. Ägarskapet av strukturen har förändrats händer sedan 2005 men ägs idag av Albert Macanian of Dunkirk Realty som förvärvade det för 6, 4 miljoner dollar 2012. Det finns flera faciliteter inom sådana som restauranger, banker och fitnesscenter.

KeyBank Tower

KeyBank Tower är den näst högsta med en höjd av 384 fot och tjugoseju historier. Fram till 2008 var det känt som MeadWestvaco Tower. Tornets konstruktion avslutades 1976. Ägarskapet överfördes 2010 efter att några Cincinnati-investerare gjorde inköpet.

Femte tredje centrumet

Det femte tredje centrumet är tredje med en höjd av 328 fot och tjugo våningar. Andra namn på strukturen är Premier Health Center och Federal Citizens Federal. Centret var färdigt 1989. För närvarande är den viktigaste hyresgästen den femte tredje banken, även om det finns andra som har restauranger, presentbutiker och några andra bekvämligheter. Innan det nuvarande namnet heter det One Dayton Center till 2009.

40 West 4th Center

40 West 4th Center är fjärde med en höjd av 331 meter och tjugotvå historier. Efter sin officiella färdigställelse 1969 var mitten den högsta strukturen i ett år tills Kettering-tornet var färdigt.

110 N. Main Street

I femte står 110 N. Main Street stolt med en höjd av 328 fot. 110 N. Main Street byggdes 1989 och har tjugo nivåer. Tidigare, till 2009, kallades byggnaden det femte tredje centrumet innan den femte tredje banken flyttade ut.

Övrigt noterbar bygger i Dayton

Den första skyskrapan, Centre City Building, ligger i åttonde position som står vid 274 meter med tjugoåtvåningsplan. Innan dess nuvarande namn, det var känt som United Brethren Building. Efter arbetet för byggnaden avslutades 1924 blev skyskrapan den högsta byggnaden i USA under den perioden.

Reibold-byggnaden ligger på tjugonde plats vid höjder på 155 meter med bara elva nivåer. Innan Center City Building var färdig, var Reibold-byggnaden den högsta i Dayton i nästan ett decennium. Å andra sidan ligger den nyligen uppförda strukturen, Miami Valley Hospital, på tionde platsen och står i en höjd av 246 fot och tolv våningar.

Högsta byggnader i Dayton, Ohio

RangByggnamnHöjd (ft)Höjd (m)golvÅr byggt
1Kettering Tower405124301970
2KeyBank Tower385117281976
3Femte tredje centrumet336102201989
440 West 4th Center331101221969
5110 N. Main Street328100201989
6Liberty Tower29590231931
7130 West Second Street29088211972
8Centrum City Building27484211904
9Landing Apartments25177131929
10Miami Valley Hospital South East Tower24675122010
11Schuster Performing Arts Center22468172003
12Talbott Tower20362141958
13Montgomery County Administration Building19660121972
14Biltmore Towers18255161929
15Wright Stop Plaza17553141901
16AT & T Building17553111930
17Wilkinson Plaza Apartments16851141974
18Courthouse Plaza South West16751121978
19CareSource-byggnaden1624992008
20Paru Tower16149141924

Rekommenderas

Länder med den minsta könsskillnaden
2019
Varför migrerar djur?
2019
Vilket hav är det varmaste?
2019