Värsta terroristattacker i världshistoria

Genom åren har terrorister begärt hundratals oskyldiga liv. I modern tid fortsätter terrorismen att regera på våra gator varje dag. Från gatorna och skyskraporna i New York till de krigshärna städerna i Irak, till Nairobi och Angola i Afrika och över Iran och Persiska viken är terrorister överallt. Här är ett urval av några av världens värsta terroristhändelser. En fullständig lista finns tillgänglig i slutet av artikeln.

Air India Flight 182

Air India Flight 182 var ett indiskt passagerarfartyg som flyger från Toronto, Kanada till Delhi, Indien via Montreal och London 1985. Flygplanet, en Boeing 747-237B, förstördes med en bomb i luften i en höjd av 31 000 fot och kraschade i irländska luftrummet i Atlanten. Händelsen dödade 329 passagerare och var den första bombningen av en 747 jumbojet. Majoriteten av offren var kanadensiska medborgare, liksom brittiska och indiska medborgare. Det var det största massmordet i kanadens historia och den värsta terroristattacken på ett passagerarfart fram till den 11 september 2001

2014 Gamboru Ngala attack

Denna attack ägde rum från 5 maj till 6, 2014, i de två städerna Gamboru och Ngala i Borno-staten Nigeria. Under denna tid dödades mer än 336 personer av Boko Haram-milisen. Anfallet tog nästan 12 timmar, och städerna blev nästan förstörda med överlevande som flydde till Kamerunas grannland. Samma natt bortförde angriparna åtta tjejer i nordöstra delen av Nigeria. De två städerna hade ett säkerhetsgarnison som hade lämnat städerna för att förfölja skolflickor som hade kidnappats i Chibok. Anfallarna använde AK 47-attackgevär och RPG-apparater som använde militära fordon som hade stulits flera månader tidigare från militären. De satt eld i staden och öppnade eld på civila som försökte fly.

2016 Karrada Bombing

Den 3 juli 2016 fanns det en samordnad attack i Bagdad som ledde till 341 människors dödsfall och skadade flera hundra mer. Strax före midnatt blev en självmordsbil riktade mot shia-muslimer i distriktet Karrada detonerade. Staden var upptagen med sena nattköpare på grund av Ramadanfestivalen. Det fanns en annan bomb explosion i förorten Sha'ab som dödade ungefär fem personer. Senare påstod den islamiska staten ansvaret för attackerna och sa att Abu Maha al-Irak var bombaren. Det fanns en brand i explosionen som orsakade omfattande skador på de närliggande byggnaderna. Anfallet var den näst största terroristattackerna i Irak efter bombningarna i Yazidi-samhällena.

Beslan School Hostage Crisis

Beslan School-belägringen började den 1 september 2004 och varade i tre dagar. Under denna tid hölls mer än 1100 personer i gisslan i Beslan, Ryssland, inklusive 777 barn. Vid slutet av belägringen var dödsfallet minst 385 personer. Krisen började när beväpnade tsjetsjenska och ishushamiska grupper i islam fångade en skola i Beslan. Gisslan-tagarna krävde erkännandet av Tjetjeniens självständighet och Rysslands återtagande från Tjetjenien. De ryska styrkorna stormade byggnaden på tredje dagen och många dödades, inklusive barn. Flera missade också.

Juli 2013 Irak Attacks

Irak-attackerna 2013 ägde rum under de första två veckorna i juli 2013. De var en serie samordnade attacker i flera städer i Irak, vilket resulterade i dödsfall på 389 personer och skador på minst 800 fler personer. Det har förekommit flera attacker i Irak, och medan de hade varit minimala och mindre utbredda steg de kraftigt från april när den irakiska armén slog ett protestläger i Hawija. Enligt FN var totalt 712 personer dödade i april 2013, vilket gjorde den till den värsta månaden någonsin om fem år i landet. Maj månad var ännu värre när 1 045 personer dödades och mer än 2000 skadades till följd av terrorattacker.

Massakre av Trujillo

Massakern av Trujillo var en serie mord som utfördes mellan 1988 och 1994 i staden Trujillo, Colombia. De genomfördes i sydvästra Colombia av Cali-kartellen och paramilitärerna med medkänslan av landets militär och polis. Cirka 400 personer mördades som inkluderade misstänkta guerrillasupporters och unionisten. Offren torterades, dödades och dödades. Morden var avsedda att fungera som en varning till gerillas sympatisörer.

Cinema Rex Fire

Den 19 augusti 1978 slogs Cinemax Red i Abadan i centrala västra Iran i brand och dödade minst 422 personer. Denna attack ägde rum när hundratals personer tittade på den iranska filmen The Deer. Biografen blev avbruten av fyra män som redan hade spärrat ingångsdörrarna. Alla fångade inuti bioen konflagrerad till döds. Den exakta motiven bakom attacken är inte heller okänd, men den iranska revolutionen konstaterades även som en nyckelfaktor som bidrar till det dödliga och förmodligen den värsta lokaliserade attacken i historien.

Sidor utbytt skyller med den iranska regeringen som skyller på militanterna och anti-Shia-demonstranterna pekade fingrarna på SAVAK, nationens underrättelsetjänst. I början påstod revolutionärer att enskilda personer som förföljdes av SAVAK sprang in i teatern genom att använda den som ett tillfälle att gömma sig bland den stora publiken som redan var inuti. Senare låste SAVAK-agenterna eller flyktingarna, som spårade agenterna, entré- / utloppsdörrarna på biograferna som fångade alla inuti. Senare arresterade och uträttade den iranska regeringen kapten Monir Taheri efter den revolutionära domstolen dömde Taheri och dömde följaktligen honom till verkställighet.

Maj 2013 Irak attackerar

Dessa attacker började den 15-21 maj 2013 och ledde till slut till totalt 500 människors död. De involverade en rad hotiga bombningar och massskjutningar i centrala och norra delarna av Irak. Det fanns också några incidenter i städer som ligger i den västra väst och även de södra delarna. Den 15 maj attackerade nio bilbomber Bagdad och dödade 23 och skadade 108 andra. Dessa attacker riktade sig till shia-civila. Bombarderna exploderade vid en busstation i Sadr City, Kadhimiya och även i Nya Bagdad. Det fanns ett par bomber som detonerade i Kirkuk City nära regeringskontor som dödade tio personer och skadade 13 ytterligare. I Mosul dödade en väderbomästare två brottsbekämpande officerare medan de skadade varandra. I Tarmiyah dödade ett självmordsbomber två brottsbekämpande officerare och skadade åtta andra. Anfall fortsatte i denna takt och den 16 maj dog 40 personer och andra 17 skadades i landet. Mer våld inträffade den 17 maj, eftersom fler angrepp riktade sig mot sunnier för tidigare attacker mot shiiter, vilket resulterade i minst 43 dödsfall och 80 personer skadades. Den 18-19 maj ledde mindre attacker till att fler människor dödades. Den 20 maj dog mer än 133 personer medan 283 skadades över hela landet.

2007 Yazidi Communities Bombings

Dessa attacker inträffade den 14 augusti 2007 i Irak och dödade uppskattningsvis 2 996 personer. De involverade fyra organiserade självmordsbomber angrepp i Kahtaniya och Jazeera städer, både i Yazidi, Irak. En vecka senare uppskattade regeringen att bombningen dödade inte mindre än 500 personer och sårade 1500 andra, vilket gjorde den till den näst värsta terroristattacken i historien. Den samordnade attacken bestod av tre bilar och en tankbil. Blaster som härrör från två ton sprängämnen smulrade byggnader och fångade många människor under vraket. Utgrävningsmaterial var knappa, och räddningspersonal var tvungen att gräva under vrak för hand för att rädda de återstående överlevande. Dessutom skadade de skadade sjukhusen samt apotek, utarmande medicinering.

11 september attacker

Den 11 september attackerna kom som en serie av fyra organiserade terrorattacker, planerade av Al-Qaida, som riktade sig mot USA. Anfallen började tisdag den 11 september 2001 och dödade ungefär 2.996 personer, skadade mer än 6000 och förstörde egendom och infrastruktur värda mer än 10 miljarder dollar. Den ekonomiska förlusten uppgick till cirka 3 miljarder dollar. Denna dödliga attack involverade fyra passagerare som flyger till Kalifornien från nordöstra delar av USA. United Airlines Flight 175 och American Airlines Flight 11 kraschades av Al-Qaida i södra och norra tornen i den ordningen, i New Yorks World Trade Center.

På mindre än två timmar hade de två 110-våningstornen kollapsat, vilket resulterade i högar av skräp och flera bränder. American Airlines Flight 77 plogade in i Pentagon, Virginia där den västra sidan av byggnaden kollapsade. United Airlines Flight 93, det fjärde planet, kraschade i Stonycreek Township, trots att angriparens mål var Washington, DC

Värsta terroristattackerna i historien

RangTerrorist AttackLandÅrOlyckshändelser (uppskattat)
111 september AnfallFörenta staterna20012996
2Camp Speicher Massacreirak20141566
3JulmassakreDemokratiska republiken Kongo2008860
4Yazidi Communities Bombingsirak2007795
5Sri Lanka polisens massakreSri Lanka1990774
6Mogadishu BombingsSomalia2016655
7Ankara självmordsbombaringarKalkon2015508
8Cinema Rex Fireiran1978420
9Massakre av Trujillokambodja1990400
10Karrada Bombingirak2016342
11Gamboru Ngala Attacknigeria2016336
12Air India Flight 182 Bombingkanada1985329
13Sinai Mosque Attackegypten2016311
14Beirut Kasern Bombninglibanon1983307
15Ryska lägenhet bombningarryssland1999293
16Pan Am Flight 103Storbritannien1988270
17Bombay Bombingsindien1993257
18As-Suwayda Attackssyrien2018255
19Angola tågattackangola2001252
20Rais Massacrealgeriet1997238
21Kobani Massacresyrien2015233
22Metrojet Flight 9268egypten2015224
23Förenta staternas ambassad bombningarTanzania1998224
24Sadr City Bombingsirak2006215
25Mumbai tåg bombningarindien2006209
26Bali Bombingsindonesien2002202
27Bentalha Massacrealgeriet1997200
28Mumbai Attacksindien2008174

Rekommenderas

Europeiska unionens valutor
2019
Topp 10 Chalk Exporterande Länder
2019
Vilken typ av regering har Libanon?
2019